بازدید مجازی مردم از آب&zwnjانبار شیخ علیخان صفوی اسدآباد

به گزارش وبلاگ میمو، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد گفت: در روزهایی که به دلیل کرونا اماکن بازدیدی تعطیل هستند، برای اولین بار پخش زنده (live) از آب انبار شیخ علیخان صفوی اسدآباد به منظور آشنایی مردم با این بنا انجام شد.

بازدید مجازی مردم از آب&zwnjانبار شیخ علیخان صفوی اسدآباد

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان، کامران اکبری شایگان یکشنبه 16 آذر با بیان این مطلب گفت: این بازدید مجازی با استقبال بسیار خوب مردم روبرو و 1875 نفر از این بنا بازدید کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد گفت: این بنا در محله ای به همین نام در اسدآباد واقع شده که صندلی مرکز محله ای در مرکز شهر گذشتۀ اسدآباد بوده است.

او گفت: ورودی بنا اتاقکی در حدود 3 در 3,5 متری است و تعداد 24 پله چهار متری از کف بازار قدیمی تا پای شیری که محوطه ای چهار ضلعی با طاق ضربی است برای برداشت آب ایجاد شده و بخش اصلی این بنا شامل مخزن بزرگی به ابعاد 20 در 12 متر است.

اکبری شایگان ادامه داد: در رابطه با فضای مخزن آب انبار شاید بتوان گفت که از لحاظ بزرگی فضا و گنجایش، در بین آب انبارهای تاریخی ایران، این آب انبار شاخص است، چراکه مخزن بیشتر آب انبارها فضایی استوانه ای شکل با گنبدی بر روی پلان دایره، دیواره های این فضا را مسقف می نموده اما در خصوص آب انبار شیخ علیخان این فضا، مستطیل شکل ساخته شده و متشکل از پنج طاق چشمه در هر کدام از طرفین مخزن است که هر کدام مساحتی معادل 10 مترمربع دارند و پنج طاق کژاوه ای شکل در وسط که جمعاً مخزن بزرگی به گنجایش 500 متر مکعب آب را در خود جای می دهد.

او در سرانجام گفت: مصالح مورد استفاده از لاشه سنگ و آجر است که تا ارتفاع زیر طاق در فضای پاشیر و تا ارتفاع 1,5 متر در فضای مخزن، سنگ چین و در باقی جداره ها از آجر با ابعاد 18 در 18 در 5 سانتی متر استفاده شده و با ملات آهکی بندها را پر نموده و اندود مخزن نیز تا ارتفاع 2.7 متر نیز ساروج است .

منبع: توریسم آنلاین

به "بازدید مجازی مردم از آب&zwnjانبار شیخ علیخان صفوی اسدآباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید مجازی مردم از آب&zwnjانبار شیخ علیخان صفوی اسدآباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید