گزارش نهایی تیم داخلی و بین المللی مشاور عملیات غواصی سانچی اعلام شد

تیم مشاور عملیات غواصی سانچی که متشکل از شرکت های داخلی و شرکت های مشاور بین المللی در حوزه غواصی است، در همان آنالیز های اولیه خود، اعزام غواص به موقعیت سانچی (جهت تفحص و یا خارج سازی لاشه) را با توجه به شرایط جوی منطقه، عمق و شرایط این کشتی و محدودیت های غواصی کاملا منتفی دانست.

گزارش نهایی تیم داخلی و بین المللی مشاور عملیات غواصی سانچی اعلام شد

به گزارش خبرنگاران، تیم مشاوران داخلی بعد از انجام آنالیز های خود اعلام کردند با توجه به وضعیت و تغییر شکل ساختمان کشتی سانچی در اثر حرارت و فشار آب در زمان غرق شدن، کاهش ارتفاع ساختمان آن از حدود 28 متر به حدود 13 متر، در هم پیچیدگی ساختمان کشتی و ریزش اجزای داخلی آن، در همان جلسات و آنالیز های اولیه احتمال وورد غواص به ساختمان این کشتی منتفی اعلام شد.

با این وجود با توجه به اصرار مدیریت ارشد شرکت ملی نفتکش ایران برای آنالیز تمام راهکارهای اعزام غواص و جستجوی نشانه ای از پیکر شهدا، در آنالیز تصاویر ثانویه دریافتی برروی ساختمان کشتی و موقعیت و شرایط آن تمرکز شد اما محدودیت های اعزام و ورود غواص اعم از میزان پیشروی، مدت زمان غوص در دریا و ... بار دیگر امکان اعزام غواص و ورود به داخل سانچی را رد کرد بخصوص که منافذ و راه های ورود به کشتی نیز مسدود گردیده و یا از بین رفته است.

نمی توان به یافتن نشانه ای از پیکر شهدا امیدوار بود

بر این اساس و طبق آنالیز کلیه تصاویر دریافتی و با لحاظ تمام شرایط و جوانب حادثه و مدت هشت روزی که سانچی در آتش با درجه حرارت بیش از 900 درجه سانتیگراد سوخت و ذوب شدن آن بر اثر حرارت و فشار ناشی از غرق شدن، حتی به فرض اعزام غواص نمی توان به یافتن نشانه ای از پیکر شهدا امیدوار بود. به عبارت دیگر در شرایط فعلی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه ای پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.

امکان خارج کردن لاشه سانچی وجود ندارد

در خصوص خارج کردن لاشه سانچی نیز با توجه به شرایط ویژه این کشتی، وزن آن، عمق آب و موقعیت جوی و جغرافیایی منطقه و فاصله 300 مایلی آن از ساحل، به تجهیزات بسیار پیچیده و پیشرفته ای احتیاج است که در حال حاضر در دنیا وجود ندارد. شرکت ملی نفتکش ایران از زمان سانحه سانچی برای مراحل عملیاتی مختلف از جمله ارزیابی اعزام غواص، اعزام ربات و تصویربرداری از کشتی سانچی حدود 40 میلیون یورو هزینه نموده است.

گزارش مشاوران بین المللی

از سوی دیگر در نامه مکتوبی که از سوی اعضای تیم عملیات شرکت اسمیت به عنوان بهترین شرکت سالویج در دنیا به شرکت ملی نفتکش ارسال گردیده است، پس از آنالیز همه جانبه و انجام مطالعات تخصصی اعلام گردیده است که امکان انجام عملیات غواصی برای تفحص و یا بالا کشیدن لاشه کشتی سانچی وجود ندارد.

در این نامه آمده است:از روی تجربه و دانش کسب گردیده از ده ها عملیات استخراج شناورهای غرق گردیده، به نظر ما امکان خارج کردن نفتکش سانچی وجود ندارد. عمق و وضعیتی که نفتکش غرق گردیده سانچی در آن قرار گرفته است و صندلی به خصوص آن، مدل کشتی و شرایط ویژه آن در اثر نوع حادثه عواملی هستند که مانع بیرون کشیدن این کشتی از عمق آب می شوند.

مجموع وزن قسمت انتهایی سانچی باید دقیق اندازه گیری گردد که به نظر می رسد با در نظر دریافت محدوده قوانین ایمنی لازم حداقل حدود 22.000 الی 25.000 تن باشد. برای بالا کشیدن این مقدار عظمت حجم سازه سانچی به علت استحکام ساختاری، هیچگونه تجهیزات بالابری فعلاً وجود ندارد که قادر به انجام چنین عملیاتی باشد.

بیش از هزاران ساعت غواصی برای خارج کردن این عظمت حجم سازه سانچی مورد احتیاج خواهد بود. در چنین عمقی برای بیرون کشیدن هرگونه کشتی غرق گردیده ایی آن هم با این حجم عظیم و پیچیده، ریسک هرگونه عملیات به حدی خواهد بود که به عقیده ما غیر قابل قبول است.

میزان ریسک این عملیات بسیار بالاست و به صورت عمده این ریسک ها مربوط به نیروی انسانی می گردد که حضورشان برای انجام این عملیات الزامی است. انجام غواصی در چنین عمقی با مشکلات پیچیده و موانع غیر قابل کنترل زیست محیطی روبرو است که هزاران ساعت غواصی زیر آب را احتیاج دارد. بر اساس این گزارش نفتکش ایرانی سانچی که حامل معیانات گازی به مقصد کره جنوبی بود در 16دیماه سال 1396در آب های چین با کشتی فله بر چینی برخورد کرد که باعث آتش دریافت این نفتکش شد. سانچی بعد از هشت روز سوختن در آتش درنهایت غرق شد و از 32خدمه آن تنها پیکر سه خدمه پیدا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گزارش نهایی تیم داخلی و بین المللی مشاور عملیات غواصی سانچی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش نهایی تیم داخلی و بین المللی مشاور عملیات غواصی سانچی اعلام شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید